Gratis kulturnatt for første gang!

Lørdag 18. oktober arrangeres Kulturnatt i Haugesund igjen. Kulturnatt har vært en suksess og en viktig begivenhet i Haugesunds kulturliv i mange år. I år gjøres en stor endring: hele arrangementet blir gratis!

Et inkluderende kulturtilbud
"Alle, uansett alder, økonomi og bakgrunn, fortjener å få et godt kulturtilbud. Vi ønsker å bruke arrangementet til å inkludere flest mulig i det fantastiske kulturlivet Haugesund har å by på, og håper å nå flere ved å gjøre Kulturnatt helt gratis" sier trekløveret som sammen med arenaene har koordinert årets endagsfestival - Helge Toft (Gamle Slaktehuset), Andreas R Meland (Haugesund Folkebibliotek), og Sverre Wathne (Enter Ungdomsklubb/Haraldsvang). 

Kulturnatt blir arrangert av Kultur, Idrett og Frivillighet i Haugesund kommune i samarbeid med byens kulturinstitusjoner, organisasjoner, kunstnere, artister og næringsliv. Bredden i de over 40 ulike aktivitetene under årets Kulturnattprogram er stor, fra utstillinger og verksted, til konserter, omvisninger, show, teater, forfatterbesøk og hageforedrag.

"Under Kulturnatt står nasjonale størrelser som Unni Wilhelmsen, Agnes Ravatn og den Spellemannvinnende jazz-prog trioen Elephant 9 på samme scene som lokale profesjonelle kunstnere, og amatører som gjør sin første opptreden. Hele kulturlivet henger sammen, og det trengs konstant rekruttering og utvikling både for å fylle scene og sal." sier Andreas R Meland.

Noe nytt, men også tradisjonstro arrangementer
Haugesund Sparebank deler også i år ut sin Kulturpris under arrangementet. I år skjer det på Høvleriet kl 14.00, før Lørdagsjazz, som i år samarbeider med Kulturnatt.

To flunkende nye bygg i byen åpner for publikum under Kulturnatt: Haraldsvang skole og Parkteateret - Haugesund Barne- og ungdomsteaters nye lokaler ved byparken. Mange er nysgjerrige på disse nye byggene, og under Kulturnatt fylles de begge med åpne arrangement. På nye Haraldsvang skole samarbeider Kulturnatt for første gang med Djupadalten, som i årevis har blitt arrangert på samme dag. "Sigmund Hansen skal holde et foredrag om Djupadaltens historie. Det blir bra! Hos oss kan du også besøke Ukrainsk kulturkafé, oppleve show for barn og en konsert for ungdom på kveldstid" sier Sverre Wathne, som er ansvarlig på nye Haraldsvang skole, som ble åpnet av kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun i august.

Nylig ble det klart at Haugesund scoret rekordhøyt på Norsk Kulturindeks, men at byen scoret dårligere på åpne tilbud for barn og unge. "Kulturnatt har et bredt og åpent tilbud til barn, barnefamilier, og ungdom. Det ser vi som en viktig og nødvendig satsing!" avslutter Helge Toft.

Hele programmet finner du her
 

Bjørnis i Biblioteksparken med  - Klikk for stort bilde Gunnlaug Broshaug