Prosjektet betyr en kraftig oppgradering av gang- og sykkeltraseen fra Håvåsen skole, via Lillesund skole til Haugesund sjukehus.
Dronefoto Haugesund kommune
Prosjektet betyr en kraftig oppgradering av gang- og sykkeltraseen fra Håvåsen skole, via Lillesund skole til Haugesund sjukehus. Anleggsarbeidene starter om kort tid. Kommunen vil informere berørte parter i forkant av oppstart.
– Håvåsryggen er en viktig del av et framtidig sammenhengende sykkelnett helt fra fastlands-Karmøy, via de to skolene og til sjukehuset, Høgskolen og videre inn i Haugesund sentrum via Rådhusgata og Kirkegata, sier bypakkekoordinator Hallgeir Broen.
– Det er ca. 1.300 meter med gang- og sykkelveg som skal utbedres. Samtidig forbedrer vi sykkeltilretteleggingen rundt Lillesund skole, utfyller virksomhetsleder Thomas Haugen. Han føyer til at det er planlagt at prosjektet skal gjennomføres i løpet av 2027.
Birkeland vant anbudskonkurransen på en helhetsvurdering, der kvalitet og miljø var viktige faktorer i tillegg til pris.
Bypakke Haugesund-Karmøy finansierer utbygging av en rekke vei- og gateprosjekter, samt gange- og sykkelprosjekter i Haugesund kommune og på fastlandet i Karmøy kommune. Dette skal bidra til god tilgjengelighet for alle trafikkantgrupper i byområdet, nullvekst i personbiltransport, sikre framkommelighet for næringstransport og bedre trafikksikkerhet og bymiljø.