Vi hjelper lag og foreninger å få tilskudd!

Det er ikke alltid så enkelt å finne ut av søknadsskjema, registreringsprosesser og offentlige systemer. Derfor tilbyr Kultur, Idrett og Frivillighet hjelp og veiledning til alle lag og foreninger som trenger det.

Klare for å hjelpe

–  Det er stor variasjon i frivilligheten. Noen har ansatte som er rutinerte på å skrive sterke søknader, mens andre organisasjoner driftes av frivillige som ikke har erfaring med den typen arbeid, forteller frivillighetskoordinator Ingvild Bjerkeland.

Frivillighetskoordinatoren forteller at de har hjulpet mange nye organisasjoner med å få det formelle på plass: stiftelsesmøter, vedtekter og registrering i Brønnøysundregisteret og Frivillighetsregisteret. Ansatte i Kultur, idrett og frivillighet gi råd om hvilke tilskuddsordninger som passer for et prosjekt eller aktivitet, eller hjelpe med å med å formulere gode, spissede prosjektbeskrivelser. Noen organisasjoner trenger også hjelp til å logge inn i digitale søknadsskjema, eller til å skanne regnskap og lage andre vedlegg.

– Vi hjelper med det som trengs - enten de står fast i et skjema, trenger hjelp til å forstå regelverk, ønsker sparring på en prosjektidé eller bare lurer på hvor de skal begynne. Vi jobber for at det skal være enkelt for nye organisasjoner å etablere seg, og med å lette arbeidet for organisasjoner som drives på frivillig basis, sier frivillighetskoordinatoren. 

I tillegg til veiledning og praktisk hjelp, tilbyr KIF også jevnlig kurs og fagkvelder på ulike tema. De siste par årene har de blant annet kunnet tilby kurs innen styrearbeid og økonomistyring gjennom et samarbeid med Næringsforeningen Haugalandet.

Frivillighetskoordinator Ingvild Bjerkeland og daglig leder for Frivilligsentralen Selam Teklua oppfordrer frivilligheten til å ta kontakt – de hjelper gjerne!

Send en mail til frivilligsentral@haugesund.kommune.no for en avtale.

To ansatte på en benk - Klikk for stort bilde Haugesund Kommune