Gå til innholdGå til toppmenyGå til venstre meny
Haugesund kommune logo
Tjenester under Landbruk og skogbruk

Regelverk for kommunal støtte til nydyrking og grøfting

 

  1. Det kan gis tilskudd til nydyrking og grøfting som skjer på en landbruksfaglig god måte med sikte på å unngå skader på naturen og kulturlandskapet. Det skal legges vekt på hensynet til miljøverdier som biologisk mangfold, landskap, kulturminner og friluftsliv, herunder allmennhetens adkomst og bruk av tilliggende naturområder.

    Ved vurdering av søknader skal det også legges vekt på om det ut fra jordloven § 1 er ønskelig å styrke driftsenheten, og om nydyrkingen/grøftingen legger til rette for driftsmessig gode løsninger.
  2. Bruk som kan få tilskudd må ha minst 10 da jordbruksareal og våningshus og nødvendige driftsbygninger som blir nyttet i vanlig jordbruksdrift. Leier av jord kan og få tilskudd dersom leietiden er mindt 5 år, og leier har skriftlig tillatelse av eier til å utføre arbeidet.
  3. For nydyrking kan det gis tilskudd på 25% av kostnadsoverslaget. Begrenset opp til kr. 2000 pr. da.
  4. For grøfting kan det gis tilskudd på 25 % av kostnadsoverslaget. Begrenset opp til kr. 500 pr. da.
  5. Arbeidsplaner og kostnadsoverslag må være godkjent av landbruksforvaltningen. Landbruksforvaltningen skal godkjenne det ferdige arbeidet. Tilvising av tilskuddsummen vil skje når arbeidet er godkjent og det er budsjett-dekning.
  6. Eventuelle ubrukte midler overføres til neste år. Dersom det søkes om mer midler enn det finnes på budsjettet, plasseres søkeren på venteliste til senere år.  

 

(Publisert 20.01.09)