TEMA
- Forstørrelse av skrift
- LOS-strukturen
- Hvem er LOS for?
- Leseweb
- Elektroniske skjema
- Nettprat (Blogg eller Chat)
- Blogg - Hva er det?
- Chat - Hva er det?
- Utskriftsvennlige sider
- Nettleser
Forstørrelse av skrift
Du kan endre skriften på disse sidene hvis du synes den er vanskelig å lese. Dersom du velger å bruke knappene øverst til høyre, vil teksten forskyve seg i forhold til det rammeverk som er laget for kommunens nettside. Da kan alternativet være å bruke nettleserens eget verktøy.
For å endre skriftstørrelsen går du til nettleseren din som du finner i den øverste, vannrette menyen. Der åpner du feltet som heter 'Vis' eller 'View' og velger 'Tekststørrelse' eller 'Text size'.
En enklere måte kan være å holde ctrl-knappen nede samtidig som du ruller på scrollerhjulet på musa for å endre størrelse på skriften.
LOS-strukturen
Haugesund kommune har valgt LOS som menystruktur. Dette er en informasjonsstandard for offentlige tjenester Los er en felles emneordliste for offentlig sektor for å beskrive offentlige tjenester og å knytte informasjonsressurser til emneorda.
Los er særlig møtt med interesse av kommunene og mange har alt tatt strukturen i bruk i portalløsningene sine. Kommunene har et bredt spekter av tjenester og har også et stort behov for å vise til annen offentlig informasjon innen et område, f. eks barnehager – tilbud og rettigheter.
Hvem er LOS for?
Los har nytteverdi for innbyggere som trenger å finne fram til offentlige tjenester uavhengig av de ulike forvaltningsnivåene og kjennskapen til offentlig sektor sin organisering. Los er et brukerorientert vokabular – ikke avsenderorientert.
Nytteverdien av Los er åpenbar for kommunene som kan bruke Los som standard for presentasjon av egne tjenester og til å integrere relevant statlig informasjon.
Nytteverdien for statlige etater er en standardisert utvekslingskanal både til andre statlige etater og til kommunesektoren.
De statlige og kommunale etatene trenger ikke utarbeide en egen temastruktur fra bunn av, men kan ta utgangspunkt i Los og bygge videre på dette. Slik får offentlig sektor også en felles kjerneterminologi. Det blir også lettere å gjenbruke og dele data med andre offentlige etater som bruker Los.
Leseweb
I kommunens webstrategi er det bestemt at ”Leseweb” skal på nettsidene som et middel til å forbedre den universelle utforming av sidene. Leseweb er en serverbasert opplesingstjeneste som benytter talesyntese til å lese opp tekst fra nettsider. Det er ikke en erstatning for tradisjonelle skjermlesere som de synshemmede bruker, men en lesestøtte for personer som har ulike typer av lesevansker og som ikke har egne hjelpemidler. Det finnes ulike måter å få teksten lest opp på:
Hvis du markerer tekst i nettleseren din og velger "Les tekst", vil den markerte teksten bli lest opp.
Hvis du ikke markerer noen tekst, vil siden leses opp på den måten du valgte under "Innstillinger". Der kan du velge om du vil at knappen "Les tekst" skal lese hele siden inklusive menyer, kun sidens tekstinnhold, eller litt om gangen.
Hvis du har valgt at Leseweb skal lese "Litt om gangen", velger du knappen "Les tekst" på nytt for å fortsette til neste del av teksten.
Elektroniske skjema
Haugesund kommune abonnerer på elektroniske skjema fra Kommuneforlaget og fra Prokom Semb og Stenersen. I tillegg brukes PDF-skjema med aktive felt til utfylling av diverse skjema i forbindelse med byggsøknad og byggemelding.
Haugesund kommune har som mål å videreutvikle denne tjenesten slik at flest mulig skjema blir implementert inn i nettløsningen.
Nettprat (Blogg eller Chat)
Haugesund kommune har valgt kommunikasjonsformen ”Blogg” ved lanseringen av nettsiden 16. februar 2009. Denne er etablert for å legge til rette for kommunikasjon mellom politisk ledelse, kommuneadministrasjonen og byens innbyggere.
Blogg - Hva er det?
En blogg eller weblogg, er en oppdatert internettside hvor én eller flere forfattere ytrer synspunkter og forteller omverdenen om det som skjer. Noen weblogger er rene dagbøker for bloggskribenten. Andre kan være vinklet mot et bestemt tema, en profesjon eller kan ha et kunstnerisk uttrykk.
Chat – Hva er det?
Chatting er en aktivitet der man prater (samtaler) med andre via datamaskin tilkoblet Internett. Via skjerm ser man andres bidrag, samt de man skriver inn selv. Chatting kan skje i egne chatterom (praterom), og kan være adgangskontrollert via bruk av autentisering. Da meldingen er tekstlig vil følelse komme til uttrykk gjennom veletablerte smileys, stiliserte ansiktsuttrykk.
Kommunens tanker om chat er at vi inntil videre velger ikke å ha chat på nettsidene. På sikt kan en slik online tjeneste være tilgjengelig. Da med muligheten til å nå ordfører, varaordfører, rådmann og Servicesenteret til bestemte tider.
Utskriftsvennlige sider
Haugesund kommune har tilrettelagt nettportalen med utskriftsvennlige sider. Det vil si at brukeren lett skal kunne ta utskrift av den informasjonen en er på jakt etter, uten å måtte skrive ut bilder, ikoner o.s.v. Denne tjenesten er implementert i nettleseren, slik at en bruker leserens egen utskriftsfunksjon for å skrive ut informasjonen.
Nettleser
En nettleser, som på engelsk heter web-browser, er et program som vanligvis brukes til å vise innhold fra Internett som oftest finnes i HTML-formatet. Nettleserens jobb er å «oversette» HTML-kodene som angir plassering av tekst og eventuelt bilder, filmer og lignende og vise dette i henhold til koden. Nettlesere opererer vanligvis på den delen av Internett som kalles WWW -- World Wide Web.
Nettsidene til Haugesund kommune er godt kompatibel med de aller fleste nettlesere på markedet i dag, deriblant de mest brukte i Norge som er Internet eksplorer, Firefox og Opera. Dersom en bruker Internet Eksplorer versjon 6.0 kan det forekomme en visning som ikke er helt på linje med det som er programert. Vi anbefaler derfor alle brukere til å oppdatere nettleseren til versjon 7.0 eller 8.0. Dette er helt gratis.












