Barnas bystyre består av 49 representanter og har møte en gang i året. Da møter elever fra alle byens skoler og fremmer forslag til vedtak. De har 200 000 kroner til disposisjon.
Barnas bystyre er nesten helt likt de voksne politikernes bystyre. Det vil si at de samme regler gjelder. Ordføreren bruker hvert år tid på å forklarte litt om de grunnleggende reglene.
Under ordskifte eller debatten kan den som ønsker å si noe rekke opp hånden. Da vil en få tildelt taletid fra talerstolen. I motsetning til andre land er det ikke lov å klappe, bue eller komme med andre tilrop under møtet. En kan derimot si seg enig ved å stemme for eller mot saken. Det er ikke lov å stemme blankt.
Saker og disponering av midlene blir sendt inn fra den enkelte skole på forhånd. Som regel har hver skole mange gode forslag som de sender inn, og som det stemmes over.










