Gå til innholdGå til toppmenyGå til venstre meny
Haugesund kommune logo
Artikler 2008

Aldri så galt… (05.12.08)

…at det ikke er godt for noe. Dette er vel et av de aller mest kjente ordtakene i det norske språket, og i disse finanskrisetider kan det vel kanskje være dekkende for noe av det som skjer. Vi har i alle fall fått økt fokus på investeringer i samfunnet.

De fleste land i verden har de siste ukene og månedene vært nødt til å fremme forslag til ”krisepakker” for å dempe virkningene av krisen. Rentene blir satt ned, og verdens regjeringer og sentralbanker pumper inn penger i økonomien for å øke aktiviteten. Norge er intet unntak, og statsministeren og finansministeren har allerede varslet nye pakker på nyåret.

I Haugesund satser vi friskt på investeringer i 2009 og videre i økonomiplanperioden. Ny demensavdeling ved Bjørgene med plass til 30 beboere vil bli påbegynt i januar. Håvåsen, Lillesund og Hauge skoler blir fullstendig rehabilitert. Ny ishall reiser seg ved Haraldshallen, og vi øker innsatsen for vedlikehold og rehabilitering av kommunale bygg. Oppussingen av de tre sørligste husene i Risøykvartalet blir ferdig i 2009. Likevel kan vi få til enda mer om staten tilfører oss de rette virkemidlene.

Onsdag denne uka drøftet formannskapet om vi kan forsere byggingen av veger innenfor Haugalandspakken. Som kjent, er vår lokale bompengeordning lagt opp som et spleiselag mellom staten, fylkeskommunen og oss trafikkanter. Prinsippet i ordningen er at vegene blir bygget etter hvert som pengene kommer inn. Det første prosjektet, Skåredalskrysset, er alt ferdig som følge av kommunal forskottering. Neste prosjekt i Haugesund vil være ny RV 47 mellom Kringlehaugvegen og Kvaladalen. Der regner man med byggestart rundt påsketider.

Formannskapet drøftet onsdag om det finnes muligheter for å bygge de nye vegene raskere enn det som har vært planlagt. Det er mange gode grunner for å gjøre det. Behovet for bedre veger er stort, anleggsbransjen skriker etter oppdrag, og det vil være økonomisk gunstig å bygge nye veger nå når prisene i markedet er lave. Hvilke grep må vi da ta for å få opp tempoet?

Vår lokale bompengeordning skiller seg fra mange andre ved at bompengeselskapet ikke har anledning til å ta opp lån. Prosjektene skal, som sagt, gjennomføres etter hvert som pengene kommer inn. I vårt område kjenner vi jo mange prosjekter som er organisert annerledes. Både Rennfast, Trekantsambandet og Åkrafjordvegen ble lånefinansiert, og så betales prosjektene ned via bompenger i ettertid. Dersom også vårt lokalebompengeselskap, Haugalandspakken AS, kunne ta opp lån, ville svært mange av prosjektene kunne startes opp tidligere enn planlagt. Ulempen er selvsagt at det påløper renter på lånene, men fordelen er at en kan utnytte en situasjon med lavere priser i markedet. Vi trenger å få vite hva som er mulig her.

Vår region må også posisjonere seg i forhold til å få mer statsmidler til vegbygging. Her kan kommende pakker fra regjeringen være en gyllen anledning. Dersom landet skal bruke mer penger på infrastruktur i årene som kommer, må vi være på banen og få vår del!

Dersom vi skal kunne få bygget vegene raskere enn planlagt, vil dette også stille krav til kommunene som planmyndighet. Vi må sikre at det finnes godkjente reguleringsplaner for de nye prosjektene, og vi må ha dialog med fylkesmannen og fylkeskommunen for å unngå innsigelser. Men også dette burde det være mulig å få til.

Fra Haugesund kommunes side vil vi nå be om et snarlig møte med fylkesordføreren om disse spørsmålene. Vi har orientert nabokommunene om vårt syn i Haugalandrådets møte 4. desember. Klarer vi å ”gire opp” vegbyggingen nå, kan vi legge grunnlaget for ny vekst og utvikling i byen og regionen. Aldri så galt at det ikke er godt for noe, med andre ord.
 

(Publisert 04.03.09)